teisipäev, 8. jaanuar 2013

Maksumaksja nuriseb

Maksuamet jt. ametkonnad teatavasti pisaraid ei usu ehk vabandusi arvesse ei võta. Kui vaene eksinud maksumaksja ütleb enda õigustuseks, et ta ei teadnud, et seadust on muudetud või et seda infot polnud kusagilt lugeda, siis seda süüd kergendavaks asjaoluks ei loeta. Kui seadus või valitsuse määrus kehtib 1.jaanuarist, siis tuleb seda ka koheselt täitma asuda. Aga kust ma teada saaks, mis seadustes uuest aastast muutunud on?

Mul tekkis küsimus, kas miinimupalk 1.jaanuarist tõusis või mitte. Raamatupidajast sõbranna väitis, et nüüd on see 320 eurot kuus endise 290 asemel, et talle mingi tellitud tasuline raamatupidamise veebileht saatis teate. Kuna teatavasti olen mina üks väga põhjalik inimene :D, siis ma seda juttu ilma kinnituseta ei uskunud. Maksuameti kodulehel miinimumpalgast midagi ei räägitud, siis otsisin ja leidsin sellise lingi,kus kirjas "maksumäärad 2013", ja seal oli miinimumpalgaks endiselt pakutud 290 eurot. Kas uskuda kirjapandut, on juba igaühe enda vastutusel. Tänapäeval ei kehti ütlemine, et kiri ei valeta :D Kui midagi on kogemata valesti saanud ja mina seda infot uskudes samuti vea teen, siis ei trahvita mitte selle raamatupidamissaidi pidajaid, vaid ikka mind. Nemad parandavad vea ära ja lihtsalt vabandavad (või ei tee teist nägugi) :P

Nagu iga seadustega kokkupuutunud inimene teab, et viimase astme tõde võib leida Riigi Teatajast. Kuna miinimumpalka ei muudeta mitte seadusemuudatusega, vaid valitsuse määrusega, siis leidsin sellegi koha üles, kus kogu ajalugu kirjas. Vähemalt tänase, st. 8.jaanuari seisuga on seal kõige värskem määrus nr 169, kehtiv alates 01.01.2012.a, mille järgi miinimumpalk on 290 eurot. Ometi olen lehest lugenud, et ikkagi lõpuks otsustati miinimumpalka tõsta.

Et siis kuidas lugu tegelikult on? Kas palga alammäära ei muudetud, või ei hakka muudatus kehtima aasta algusest või lihtsalt pole selle määruse internetti riputaja aega saanud oma tööd ära teha? Mina maksumaksjana ja raamatupidajana pean täpselt teadma ja koheselt täitma hakkama, aga kust ma usaldusväärset infot saan? Hea küll, tunnistan, et mul muutub see konkreetne teema aktuaalseks alles jaanuari palga arvutamise ajal uue kuu alguses, aga mõnel lõppes tööleping, algas kellegi puhkus või tekkis töötasu säilitamise vajadus juba eile või eelmisel nädalal....

7 kommentaari:

Urve ütles ...

Tegeliku info leiab siit: http://www.sm.ee/aktuaalne/uudised/b/a/1-jaanuarist-2013-on-tootasu-alammaar-320-eurot-senise-290-euro-asemel.html (ehk siis miinimumpalk tõusis)

Bianka ütles ...

Suur tänu lingi eest!

Aruma`i saa, kuidas sellist infot peab internetist taga ajama nagu Toots rosinaid saia seest :P See pole muidugi ainus kord, kus muudatusi on väga raske seadusandluse risti-rästi rägastikust üles leida.

soodoma ja gomorra ütles ...

Huitav, milline oleks tänapäevane vaste ütlemisele - aja taga nagu rosinaid saia seest?

Bianka ütles ...

Seda peaks laste käest küsima :P

Ma pakuks et "nagu head töökohta ilma tutvusteta" või "püsisuhet ööklubist" :D

Bianka ütles ...

Ennäe, ei võtnudki aega rohkem kui kümme päeva aasta algusest, kui valitsus määruse vastu võttis. Kehtib see muidugi tagasiulatuvalt 1. jaanuarist.

Hundi ulg ütles ...

Olgem õnnelikud, et mitte tagasiulatuvalt alates, näiteks 01.01.2001. :)

Sellistel puhkudel on mul alati tahtmine teada, kes konkreetselt jättis midagi õigel ajal otsustamata või tegemata.

Bianka ütles ...

Mõni seadus on kehtestatud ka tagasiulatuva mõjuga näiteks pool aastat, aga siis ikkagi nö. maksumaksja kasuks. See juhtum tähendab küll suuremat palka mõnele inimesele, aga ka samas suuremaid makse.

Kuigi antud juhul võib ju öelda, et vahe on väike, kas arvestada päevaraha ühe või teise miinimumpalga järgi, aga nagu ajakirjandusest lugeda võis, on sellega seotud ka mitmed teised summad, nagu lasteaiapäevatasu jms. Muidugi saab valesti arvestatud summad ümber arvutada, aga see on ju lisatöö ja sekeldamine. Minu arust on see kuidagi hoolimatu suhtumine, et valitsusel võttis nii kaua aega selle määruse vormistamine. Otsus oli ära tehtud ju vanal aastal, mis seal nii keerulist või aegavõtvat enam teha oli. Kas tõesti olid vajalikud asjamehed pikal jõulupuhkusel soojal maal, et seda määrust polnud võimalik varem kirja panna.