kolmapäev, 20. oktoober 2021

Hambakaart

 Kes meist pole näinud filme, kus kadunuke (isegi luukere kujul) tuvastatakse nn. hambakaardi järgi. Olete te mõelnud, kas meie e-riigis see ka toimib? Muidugi mitte, iga hambaravi teostav firma on omaette üksus ega jaga oma andmeid riigi  üldiste terviseportaalidega.

Ah et miks ma sellest räägin? Mina, kes ma kolisin 6 aastat tagasi ühest linnast teise, pidin varem või hiljem endale hankima ka uue hambaarsti. No muidugi oli see keeruline, sest sinnamaani oli mul über-hambaarst ehk Hambaarstide koja esinaine. Aga no milles küsimus, teised on ikka ka õppinud spetsialistid. ja nii ma käisingi 2016.a. ühe peene firma hambaarsti vastuvõtul, sest valus oli. Ta täitiski augu plommiga, ja mõne aja pärast valu kadus.

Kuni selle aastani. Muidugi ma ei mäletanud, kas valutab sama hammas või tema naaber, aga asi muutus järjest problemaatilisemaks. Niiet ma lõpuks helistasin samasse firmasse ja küsisin, kes oli see hambaarst, kelle juures ma eelmine kord käisin. Selgus,  et ta ei tööta enam seal. Ma  olingi valinud tookord nn."keskealise"- hambaarsti, kes on näinud ka minu "veneaegseid" hambaravivõtteid. Kuna teda enam polnud, pidin võtma kedagi teist. Pakuti venelannat Olgat, kellel pidi ka olema suur kogemustepagas. Kui olid uurinud teiste taustu, siis sain aru, et valikut pole, teised olid veel nooremad.

Niisiis, täna läksin tema vastuvõtule, jättes kõrvale eelarvamused rahvuslikul pinnal. Seda enam, et mu lapselapsed pidid käima sama arsti juures ja olema väga rahul.

Nohh-jah, kõik oligi enam-vähem Oki-Doki. Hammas, mis mind arsti poole pöörduma ajendas, oligi liiga sügavalt kahjustatud (oleks ma varem pöördunud), Ja ainus variant, mis pärast mingi spetsialistiga kommenteerimist välja käidi, oli hamba väljatõmbamine ja selle asendamine implantaadiga ehk lõualuusse kruvitud hamba laadse asendustootega. See variant tekitas minus külmavärinaid ja hakkasin kahtlema. Et kas see niinimetet hammas ikka on krooniga kaetud ja muid ravivariante pole. Võtsin ühendust vana hambaarstiga ja sain teada, et see hammas ei ole krooniga kaetud, vaid silda toetav parempoolne hammas. See on väga suur vahe. Kui mul ülehomme oleks hakatud välja kangutama hammast, mida justkui oleks pidanud katma kroon, aga tegelikult oleks see olnud silla parempoolne tugihammas, siis sellest oleks tulnud suur jama 4 hamba jaoks.

Õnneks ma kahtlesin ja küsisin infot vanast hambaravi firmast. Mida oleksin pidanud tegema ammu. Et saada oma hambakaart reaalselt kehtivaks.

Doverjai, no proverjai!

1 kommentaar:

TT ütles ...

See lugu on ikka väga hirmutav kuulda, ja mina naiiv olen seni nii arste kui hambaarste erialalistes küsimustes usaldanud. Muideks praegu käsil 2 implanti paigutamine. Pole üldse hull protseduur, kallivõitu ainult - no vähemalt teispool Atlandit.