reede, 3. veebruar 2012

Uuendused

Ma ei armasta uuendusi. Õelad inimesed näitavad näpuga, et see on vananemise tunnus. Võib-olla on neil õigus, aga ikkagi on tihti nii, et muudetakse-uuendatakse midagi, mis varem väga hästi töötas ja uuem versioon on palju kehvem. Mulle ei istu minu internetipanga uus kujundus, ma ei leia üles varem tuttavaid valikuid. Mees ütleb, et Eesti Energia uus näiduteatamise süsteem on palju halvem, kui eelmine jne. Uuenenud Google` konto haldamise värk on mulle võõrastav ja ka hirmutav, vana oli sisseharjunud ja omane. Ettevaatlikuks teeb info ühendamine konto erinevate osade vahel, millest ma täpselt arugi ei saa. Olen näiteks Netlogist saanud väga ebameeldiva kogemuse osaliseks, kus mu Google meilikontakte hakati minu tahte vastaselt ära kasutama.

Postimees uhkustab, et tegi oma paberlehe uuemaks ja paremaks. Mulle tundub, et hulk raha pandi selle alla küll magama, aga kas nende suurte punaste jutumärkide esiküljele lisamine mingit lisaväärtust annab. Kujundus on üldse nagu Päevalehe pealt maha viksitud ja ilusam ega parem küll ei tundu. Pealkirjad on palju suuremaks puhutud, mis tähendab, et sisulise teksti jaoks jääb vähem ruumi. Kunagi algusaegadel oli mul hea tuttav Postimehes tööl ja ta ütles, et tookordne iluravi, kus põhiline uuendus oli see, et mustaga trükitud "Postimees" hakkas olema sinist värvi, läks maksma miljon krooni. Usun, et seekord kulus uuenemisele tunduvalt suurem summa. Aga milleks seda vaja oli? Noored loevad nagunii netiversiooni ja vanadele, nagu mina, ei meeldi muudatused.

Eesti Ekspress asus samuti ennast uuendama (loe: raha juurde küsima) teatades, et ilma lisadeta lehte enam tellida ei saa. Minu jaoks pole asi isegi mitte niivõrd rahas, kui selles, et ma ei taha neid läikpaberil mõttetuid naiste- reisi- või misiganes teemadel lisasid oma postkasti ummistama ja makulatuurihunnikut suurendama. Kaalusin üsna tõsiselt tellimuse lõpetamist. Selgus, et ainus variant on paljas leht ilma saatekavata tellida. Kuigi mulle Ekspressi telekava soovitused on alati meeldinud, siis pigem loobun sellest, kui võtan vastu kogu selle lisade pahna.

Äripäev tahab samuti rohkem raha, sest lubati põhilehega 2012. aastal kaasa üle 100 eriväljaande ja ajakirja ja rõõmustati meid, et lisaks paberlehele ja netiversioonile saame uudiseid nutitelefonist ja IPadist. Hää küll, mõistan-taipan, et leht peab arenema uutes valdkondades, aga mind ei huvita tegelikult teie nutitelefoni ja ipadi rakenduste eest maksmine, sest ma neid ei kasuta. Maksku selle eest need, kes seda tahavad. Ja mind ei rõõmusta need 100 eriväljaannet, mida te saata kavatsete. Seekord veel pikendasime oma tellimust, kuigi firmas arutasime tükk aega, kas meile seda lehte ongi üldse vaja.

Jah, kõigi nende uuenduste taga on tavaliselt soov rohkem raha teenida. Aga minu arust on asi nii, et kui minnakse liiga pealetükkivaks või ahneks, siis raha ja kliente ei tule mitte juurde, vaid neid hoopis kaotatakse.

5 kommentaari:

Kader ütles ...

See Ekspressi uuendus ajas minul ka harja punaseks. Ei taha ma neid läikpaberil lisasid!

A.I.V.O. ütles ...

Kunagi ammu, kui ÄP ilmuma hakkas, tellisin minagi selle. Ilmselt oli tegu sellega, et avardan veidi silmaringi, ehk saan äriilmast sotti. Aga võta näpust, mitte mõhkugi ei jaga, siiamaani olen võhik.
Ma ei saa neist firmadest aru, kes tellivad seda tänasel päeval, kui netis liigub palju operatiivsem info kui eelmise päeva uudised on paberi kujul.
Hehh...
Tänase päeva seisuga potsatab mu postkasti ainult üks leht, Virumaa Teataja, mis ka nagu uuenduse läbi teinud.
Nõustun ühes, paberväljaanne peab olema konservatiivse välimusega, sest siis on ta usaldusväärne.

kukupai ütles ...

Mul paberi peal käib ainult Õhtuleht - ahjuküttega on tulehakatust ka vaja ju :D Tegelikult paar pisilehte veel, üks kohe täitsa tasuta. Need pole läikpaberil ja miskeid lisasid kui on, siis ka normaalne paber.
Üldiselt mulle meeldivad ka harjunud kujundused ja uuendustesse suhtun skeptiliselt, seda enam, et mõnikord tehakse toimivast asjast käkk...

Emmeliina ütles ...

sellpärast mul blogigi vana kujundusega, viies aasta juba läheb.

Bianka ütles ...

Sinu konservatiivsusega võrreldes, Emmeliina, olen ma oma blogi kujunduses aeg-ajalt ikka uuenduste libedat teed läinud ;)

Tahtsin selgelt välja öelda, miks mulle üldse paberlehed meeldivad. Mulle meeldib neid hommikukohvi juurde lugeda. Laotada lauale laiali ja lehitseda. Kui mul aega rohkem juhtub olema, võib see aega võtta mitu tundi. Ja see on üks väga mõnus aeg. Arvutist uudiste lugemine ei saa sellele ligilähedalegi. Töö juurde käiva Aripäevaga on jälle see hea asi, et kui see leht igapäevaselt silma alla ilmub, siis köidab mõni uudis pilku ja nii hakkadki lugema. Netist aga võib mitu päeva ilma lehte lahti klõpsamata mööda minna ja nii võib mõni maksu- või muu äriseaduse uuendus kahe silma vahele jääda.

Postimehes meeldivad mulle kolumnid ja arvamused, st.pikemad artiklid, nagu näiteks lisalehes AK-arvamus ja kultuur. See on minusuguse jaoks just parajalt kultuurne lugemine, mitte ülearu elitaarne ja vaid vastava ala asjatundjatele mõeldud nagu Sirp. Ekspressis hindasin samuti just klassikalise uuriva ajakirjanduse artilkeid. Ilu-tilu-lilu pole mulle vaja.